Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/8/a/8a7d0c67-b3c4-4a31-b87d-61c464593d7e/lavana.sk/web/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/option-types/typography-v2/class-fw-option-type-typography-v2.php on line 148
Cukrovka môže mať za následok znižovanie hladiny dobrého cholesterolu - LaVaNa.sk

Cukrovka môže mať za následok znižovanie hladiny dobrého cholesterolu

Diabetes má často aj tendenciu znižovať hladinu HDL čiže „dobrého“ cholesterolu a zvyšovať LDL čiže „zlý“ cholesterol. Diabetici preto často trpia aj stavom nazývaným aterogénnadyslipidémia, ktorá vedie ku vzniku aterosklerotických plátov. Tá vystavuje ľudí riziku srdcových ochorení, aterosklerózy a cievnej mozgovej príhody. 

Cukrovka je ochorenie, pre ktoré je príznačné dlhodobé zvýšenie glukózy v krvi. Táto zvýšená hladina glukózy môže prispieť k ďalším zdravotným problémom, vrátane zvýšenia hladiny voskovitej látky nachádzajúcej sa vo vašej krvi – cholesterolu. Keď je hladina LDL cholesterolu u človeka dlhodobo zvýšená, môže vytvoriť povlak, ktorý zúži alebo zablokuje krvné cievy – artérie. V dôsledku toho je človek vystavený vyššiemu riziku kardiovaskulárnych ochorení alebo mŕtvici. Na zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení u diabetických pacientov je potrebné regulovať hladinu cukru v krvi, ako aj rizikové faktory ako abnormality lipidov, hypertenziu, fajčenie či obezitu. Diabetici majú prísnejšiu normu na cholesterol než bežná populácia.

Aké sú možnosti liečby diabetickej aterogénnej dyslipidémie?

Diabetická dyslipidémia sa môže liečiť dvoma prístupmi – farmakologicky alebo nefarmakologicky. Farmakologický prístup zahŕňa použitie liekov na zvládnutie abnormálnych hladín lipidov. Nefarmakologický prístup zas využíva stratégie zamerané na dodržiavanie stravovacích návykov, liečebnú výživovú terapiu, chudnutie a fyzickú aktivitu. Okrem dodržiavania stravovacích návykov a tiež sledovania glukózy, aby ste zistili ako určité potraviny, najmä sacharidy, ovplyvňujú vašu hladinu cukru v krvi, existujú aj iné účinné spôsoby ako zvládnuť cukrovku a udržať si zdravú hladinu cholesterolu. 

Zaraďte do stravy viac vlákniny

Na zníženie hladiny LDL cholesterolu odporúčajú odborníci konzumovať stravu bohatú na vlákninu, ako je zelenina, ovocie, orechy či semená. Dobrým pravidlom na získanie dostatočného množstva vlákniny pri každom jedle je naplniť polovicu taniera neškrobenou zeleninou a druhú polovicu doplniť o zvyčajné jedlo. Týmto novým zvykom sa hodnota cholesterolu vo vašom tele výrazne upraví. Zelenina obsahuje veľa vlákniny, ktorá ho pomáha vylučovať. Aj keď je vláknina veľmi sýta, nepridáva telu kalórie, vďaka čomu je užitočná pri chudnutí. Rozpustná vláknina, ktorá sa nachádza v potravinách ako fazuľa, jablká či ovsené vločky pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu a udržiava stabilnú hladinu glukózy v krvi. Kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan 

Majerčák odporúča konzumáciu strukovinových jedál aspoň raz týždenne. Z ich bohatej ponuky by vám odporučil konzumovať „najmä“ červenú šošovicu, cícer, bôb alebo fazuľu. Z orechov je najzdravšia voľba náš slovenský vlašský orech.

Voľte dobré tuky nie tie zlé

Tuk je dôležitý pre produkciu energie a hormónov, vstrebávanie vitamínov, rast a vývoj. Ale pokiaľ ide o tuky získavané zo stravy, nie všetky typy sú si rovné. Nasýtené tuky prispievajú k vysokým hladinám LDL cholesterolu, rovnako ako mastné kyseliny vo vyprážaných a mastných jedlách a keksoch. Naopak, nenasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v olivách, olivovom oleji a niektorých orechoch a semenách, skutočne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Konzumáciu zdravých tukov obsiahnutých v rybách a morských plodoch odporúča aj odborník. Tie sú podľa neho zdrojom „zdravých tukov“, ktoré sú pre vaše telo veľmi dôležité. Aspoň dvakrát týždenne si preto doprajte porciu tuniaka, lososa, makrely či inej ryby.

Zaraďte do svojho dňa pohyb

Cvičenie zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia človeka. Odborníci odporúčajú, aby ľudia s cukrovkou cvičili väčšinu dní v týždni. To by malo zahŕňať rýchlu prechádzku 5 dní v týždni. Podľa doktora je výhodou aj len 30 minútovej prechádzky to, že spálite minimálne rovnaké množstvo kalórií ako vo fitku. Ďalším, plusom chôdze je, že pri nižšej srdcovej frekvencii spaľujete nadbytočné zásoby tuku a hlavne rizikového vnútrobrušného tuku. Ak to na začiatok znie ako veľa, nenechajte sa odradiť. Akákoľvek fyzická aktivita je lepšia ako nič. Stačí ak vymeníte jazdu výťahom za schody. A ak je pre vás ťažké cvičiť dlhší čas naraz, rozdeľte si to na kratšie cvičenia – 10 alebo 15 minút počas dňa. 

Udržiavajte cholesterol pod kontrolou

Ak máte vysokú hladinu cholesterolu a zároveň trpíte cukrovkou, je dôležité, aby ste liečili obe ochorenia, ako Vám odporučí Váš lekár. Tým sa výrazne zníži riziko vzniku srdcových chorôba komplikácií cukrovky. Čo môžete urobiť sami je zdravá strava a pravidelný pohyb, ktoré sú kľúčové pre reguláciu hladiny cholesterolu, aj cukru v krvi. Jednoducho by sa dalo povedať, že hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu si sami môžete skúsiť zvýšiť pohybovou aktivitou a „zlý“ LDL cholesterol zas ovplyvníte stravou a liekmi. V prípade, že by Vám lekár neodporučil žiadne lieky na liečbu zvýšeného cholesterolu, okrem zmeny životného štýlu je možné si kontrolovať zdravú hladinu cholesterolu, napríklad prírodným výživovým doplnkom ArmoLIPID PLUS, ktorý obsahuje bioaktívne zložky izolované z potravín. Na kontrolu lipidov slúži berberín, doplnený v zložení kombináciou s ďalšími bioaktívnymi zložkami fermentovanou červenou ryžou, polikozanolom. Kyselina listová prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Súčasťou sú aj antioxidanty v podobe jedného z najúčinnejších prírodných antixodantov, ktorým je astaxantína koenzýmu Q10. Jeho nedostatok môže spôsobovať mitochondriálnu dysfunkciu. Pred použitím tohto výživového doplnku sa odporúča poradiť sa s lekárom. Výživové doplnky nie sú náhradou pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu.

ZDROJ: Martina Kosturková

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle