Trending
Asi tu nie ste na stránke prvýkrát, takže rozoberať, prečo sa stále venujem produktivite a motivácii, asi nie je moc potrebné. Už nejaký čas testujem pravidlo „10“ po mojom a chcela by som vás ním dnes inšpirovať.
Každý z nás má niečo, čo sa pravidelne kopí … skúšala som rôzne metodiky na efektivitu z pohľadu časových blokov (napr. 30 minút sa venujem jednej činnosti, potom prejdem k ďalšej) a rôznych na cieľ orientovaných výsledkov. V poslednom čase zisťujem, že na mňa celkom dobre funguje pravidlo „10“. Aj s čiarkami 🙂
Na mojom pracovnom stole sú štandardne rôzne verzie „post-it“ štítkov a aj nejaké poznámkové bloky alebo jednoduché papieriky. Posledné týždne ich využívam aj inak. Značím si na ne počet vybavených e-mailov. Keď sa dostanem k číslu 10, prejdem na inú činnosť a po nej sa k mailboxu opäť vrátim.
Mailbox je pre mňa základný pracovný nástroj. Mailov mi štandardne chodí celkom dosť, keďže spravujem dve webstránky s článkami (vrátane tej, na ktorej sa práve nachádzate), som v kontakte s novinármi, ktorým odosielam tlačové správy, komunikujem s klientami a takisto aj na mojom druhom úväzku používam mailbox. Mám niekoľko (cca šesť?) emailových adries, ktoré treba priebežne spracovávať, takže správa mailboxu je pre mňa pomerne častá úloha.
Aby však bola funkčá, správy sa nesmú kopiť bez odpovede. A to sa mi stávalo pomerne často.
Pravidlo „vybav desať emailov a posuň sa ďalej“ u mňa funguje preto, že to chcem mať čo najrýchlejšie za sebou. Okrem iného sa snažím správy nepreskakovať, ale proste ako sa zobrazia, tak rad za radom ich vybaviť. Keď som moc lenivá, rátam medzi vybavené aj tie, ktoré len vymažem :), inokedy ich nerátam. Záleží od nálady.
Zároveň desať je dobré číslo. Nie je ich ani veľa, ani málo. Nevyčerpá ma to pred ďalšou činnosťou. Rovnako tak sa na tento šprint aj celkom teším.
Lebo pri počítači veľmi často prokrastinujem. Začítam sa do článku, zapozerám do videa … skrátka viem, že mám na monitore príliš veľa vecí, ktoré ma rozptyľujú. V priebehu 30 minút niekedy nedokážem vybaviť ani 5 emailov… ak to mám teda nastavené ako časový úsek.
Kde časový blok funguje je priebežné upratovanie domácnosti. Osem až desaťminútová reklamná prestávka je ideálny čas umyť tie dva poháre v dreze, pozbierať prádlo a odniesť ku práčke, prebehnúť vysávačom jednu či dve miestnosti (máme doma tyčový, akumulátorový, vždy pripravený), zotrieť prach … Takýmto spôsobom sa ten denno-denný režim dá zvládnuť.
Ak bývate v rodinnom dome, a pravdepodobne to poznáte aj z bytu, všade máme zákutia a izby, ktorým nevenujeme v bežnom režime veľkú pozornosť. Nedávno som sa rozhodla ukrojiť si jednu hodinu cez víkend (ideálne v sobotu ráno, keď manžel ešte spí) a upratovať vždy v jednej miestnosti v pivnici. Sama som prekvapená, koľko sa toho za tú jednu hodinu dá stihnúť.
A keď to zvládnem, môžem si pokojne povedať, že namiesto upratovania nejakej miestnosti to bude napríklad umývanie okien, revízia zásuviek, kuchyne a pod. Rešpektujem časový objem a energiu, ktorú mám k dispozícii. Nedokážem mať všetko tip-top upratané každý víkend, ale takto sa k tomu celkom prirodzene blížim.
Príjemné je naviac zistenie, že upratané priestory sú návykové aj pre okolie. Dnes už nie som tým „ťahačom“, ktorý tlačí na to, že treba upratať. Rodina okolo tiež zistila, aké je to príjemné zbaviť sa zbytočností a keď na niečo pozabudnem, tak mi to radi a v dobrom pripomenú 🙂
Už koncom tohto mesiaca prinesú deti zo školy hodnotenie svojej školskej práce. Pre niekoho ide o deň radostný, iný prežíva stres či sklamanie. Ako sa
Každý človek dokáže objaviť svoju silu vo chvíľach, keď ju najviac potrebuje. Nájsť jej zdroj a použiť ju na prekonanie strachov i výziev, ktoré nám
Túžite po znene životného štýlu, úprave jedálnička, ale neviete, akou cestou sa vydať? Možností je hneď niekoľko. Na trhu dnes existuje množstvo redukčných programov, ktoré
Je vám určite jasné, že nielen pri ketónovej a nízkosacharidovej diéte sú cukry vaším najväčším „nepriateľom“. Z každej strany sa na nás hrnú informácie, že cukor je