Andy Winson: „Nekarhajte dieťa za známky na vysvedčení. Zamerajte sa na proces, ktorý k nim viedol.“
Ako vznikla lavana.sk
V prvom rade ďakujem, že ste si na moju stránku lavana.sk vôbec klikli a začítali sa. Je to jeden z projektov, ktoré dlhodobo nosím v hlave a hľadám cestu na jeho realizáciu. Lifestylový web bola myšlienka ako umiestniť veci okolo seba na jedno miesto, ako písať o rôznych veciach z môjho pohľadu, podeliť sa s radami a odskúšanými tipmi.
Mám celkom slušné znalosti z oblasti informačných technológií. Gény nezapriem. Nebojím sa hľadať riešenia a pokiaľ som aspoň trochu schopná si veci spracovať sama, nevolám nikoho o pomoc 🙂 Niekedy sa k tomu dostanem veľkou okľukou, veľa okolo toho nakecám, niekedy sa so mnou nedá rozprávať a bezpečná zóna je aspoň dva metre odo mňa.
Prečo lavana.sk?
LAVANA je skratka troch slov. Akých, to zatiaľ vie len môj muž, moja mama a kamarátka, ktorá mi viac ako rok hovorila, aby som stránku konečne spustila. Vedela som, čo na nej asi chcem mať, ale chýbala jedna základná vec – názov. Mal byť ľahko zapamätateľný, spevavý, nie viac ako tri slabiky a mal vystihovať presne to, čo na stránke čitateľka alebo čitateľ nájdu.
Prvé kroky
Ak ste nikdy nespúšťali webstránku, tak postup nižšie môže byť malým návodom na to, ako to zvládnuť bez väčších problémov. Možno na niečo zabudnem, lebo dnes už tie veci beriem ako samozrejmosť a odklikávam bez toho, aby som sa tým nejako viac zaoberala. V mojom aktuálnom portfóliu stránok okrem lavana.sk sú totiž aj stránky oKulture.sk (pravidelne aktualizované), woowoo.sk (profesná stránka, ktorá by nutne potrebovala update) a becom.sk (firemná stránka, ktorá by tiež nutne potrebovala update). Dve s potrebným updateom sú (budú) viac-menej statické a mne sa chce písať, no aj na ne sa hádam do leta dostane.
Čo potrebujete ako prvé? Registrovať doménu. Pri názve stránky vás môže zastaviť jedna drobnosť – ak používate všeobecne známe slová, tak je pravdepodobné, že pri registrácii zistíte, že doména už nie je voľná a vy začínate od začiatku. Pri registrácii je to úplne prvý krok, ktorý vám poskytovateľ služby (ja využívam služby websupport.sk) poskytne. Ak áno, potom už len stačí kliknúť na registrovať a vybrať si či chcete aj hosting pre svoj web, prípadne ďalšie služby.
Každý poskytovateľ má svoj postup ďalších krokov, no v prípade, že máte registrovanú doménu a priradený hosting, môžete sa smelo pustiť do „programovania“ svojho webu.
„Programovanie“
Prečo tie úvodzovky? Programovanie ako také sa deje na úrovni tzv. kódu, ktorý píšu programátori. Skúsení aj menej skúsení. To sú všelijaké písmenká a značky v rôznych zátvorkách, úvodzovkách s rôznymi podmienkami a podobne. Toto vďaka tzv. redakčným systémom už nemusíme robiť my, iba zjednodušene používame časti kódu na to, aby náš web vyzeral skvelo.
Sme na lifestylovom webe, tak si to trochu prirovnáme k tomu, čo poznáme z domácnosti. Poznáte recept na upečenie koláča a viete, že potrebujete vajcia, cukor, múku, prášok do pečiva, plnku. Skutočný programátor vie, ako chovať sliepky, čím ich kŕmiť a ako zbierať vajcia, ovláda technológiu výroby cukru, múky a podobe. Skrátka programátor spravil ten krok pred nami a my „len“ zmiešame ingrediencie a koláč šupneme do rúry. Šikovná gazdinka, ktorá už koláč piekla, časom nepotrebuje recept, ingrediencie pridáva od oka a zároveň vedome i nevedome si do rúk vpisuje jednotlivé vylepšenia, ktoré robia jej koláč jedinečný.
Rovnako tak je to teda v súčasnosti aj s webstránkami. Mám v živej pamäti ešte obdobie, kedy sme na škole webstránky tvorili naozaj písaním skutočného kódu, preto je pre mňa tvorba webu podstatne jednoduchšia ako pre veľa ľudí. Mňa to však svojím spôsobom baví. Nie však natoľko, aby som neposlúchla vlastnú lenivosť a nevyužila dostupné prostriedky na zjednodušenie si tvorby. Web je totiž len platforma pre moje myšlienky.
Kde sa lavana.sk nachádza a na čom aktuálne pracujem?
Lavana.sk je hobby projekt, ktorý sa dlhodobo vyvíja. Už týždeň je umiestnený v online priestore a postupne pridávam prvé články, vytváram prvé kategórie a na domácej stránke je stále čo robiť. Využila som totiť „predpečené“ ingrediencie – teda zakúpila som si hotovú šablónu stránky (cca 40 EUR), kúpila pro plugin na jej úpravu (cca 60 EUR) a teraz ho upravujem.
Titulná stránka bude upravená asi medzi poslednými, pretože ešte sama neviem, kam ma jednotlivé kategórie zavedú a ktoré „kontajnery“ na články a pre ktoré kategórie nakoniec ostanú. Keďže sa poznám, viem, že obvykle všetko vymažem a skladám si to podľa seba, ale viem aj to, že veľakrát musím všetko potom nahodiť nanovo a mazať iba to, čo naozaj nepotrebujem.
Tak máte teraz možnosť na homepage, najmä v spodnej časti, možnosť vidieť opakujúce sa články v slovenčine s nejakými nezmyslami v angličtine, ktoré nič nikomu nehovoria o tom, ako to má na konci vyzerať 🙂 V rámci zachovania zdravého rozumu som si povedala, že budovať budem veľmi obozretne a pomaly. Oficiálne som zatiaľ nikde na svojom profile stránku nezverejnila, stále na nej mám veľa práce a snažím sa jej venovať 1-2 hodiny denne, aby rástla do krásy.
Dnes okrem troch článkov o dennej rutine v karanténe, o dôležitosti vety nie a tohto, ktorý čítate som skúsila upraviť vzhľad jednotlivých článkov. V pôvodnej verzii sa mi nepáčilo zalomenie riadkov, umiestnenie fotografií, chýbajúce prepojenie na iné články.
lavana.sk by mala byť takým malým motorom aj pre moju činnosť. Symbol, že sa stále máme kam posunúť a že iba denno-dennou prácou na sebe (a svojich projektoch) môžeme vytvoriť niečo stabilné a dlhodobné. Budem rada, ak budete moju cestu sledovať spolu so mnou.